New Balance to marka przez wielu użytkowników uznawana za synonim komfortu i jakości oraz wyznacznik aktualnych trendów. Za charakterystyczne “N” z boku trzeba sporo zapłacić, dlatego na rynek zaczęło trafiać sporo podróbek tych kultowych butów. Skuszeni okazyjną ceną nieuczciwych sprzedawców, możemy się jednak tylko rozczarować – w fałszywkach nie ma bowiem mowy o wysokiej jakości materiałach ani nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Jak zatem rozróżnić oryginalne buty New Balance od podróbki i nie dać się oszukać? W artykule poznasz najskuteczniejsze sposoby.

Dlaczego warto wybrać oryginalne buty New Balance zamiast podróbek?

Zapewne zdarzyło Ci się usłyszeć, że kupując oryginalne produkty od znanych marek, płacisz tylko za logo, bo tak naprawdę jest to dokładnie to samo, co tańszy, ale mniej znany produkt. Choć może i są przypadki, w których stwierdzenie to jest prawdziwe i jak najbardziej ma sens, to w przypadku New Balance płacisz nie tylko za znaną markę, ale też za korzyści, jakie oferuje.

Mimo że fałszywki potrafią do złudzenia przypominać oryginalne buty, to nie mogą zapewnić tego, co one – między innymi materiałów wysokiej jakości, dzięki którym są komfortowe i trwałe. Co więcej, przy produkcji New Balance wykorzystuje się mnóstwo nowoczesnych technologii i rozwiązań konstrukcyjnych, których brak w podróbkach lub są wykonane niefachowo.

Sprawia to, że fałszywe buty NB będą miały krótszą żywotność, a do tego mogą spowodować przykre i bolesne otarcia skóry i pęcherze. Dlatego też warto mieć pewność, że nie kupuje się podróbek – oryginały będą Ci służyć przez kilka sezonów, podczas gdy fałszywki – może kilka miesięcy. Choć początkowo wydasz mniej, to później i tak będziesz zmuszony kupić kolejny model.

Niestety – coraz trudniej jest rozpoznać podrobione produkty. Niektórzy nieuczciwi producenci obuwia do perfekcji opanowali kopiowanie oryginalnych New Balance’ów. Jeśli rozglądasz się za nowymi butami i nie chcesz kupić fałszywek – bądź czujny od samego początku.

Jak rozpoznać oryginalne buty NB? Zacznij od sprawdzenia sklepu

Szukając nowych butów, masz dwie możliwości – sklep stacjonarny lub zakup online. O ile w pierwszym przypadku prawdopodobieństwo kupienia podróbek jest znikome (chyba że wybierzesz się na bazar, stragan lub inne podejrzane miejsce – tam oryginałów raczej nie znajdziesz), to w przypadku zakupów przez Internet sprawa nie jest już taka prosta.

Kupując New Balance online, sprawdź:

  • czy adres URL nie jest podejrzany, a sama strona powstała stosunkowo niedawno lub ma przestarzały design;
  • podstawowe informacje o firmie i potwierdź jej istnienie – każde polskie przedsiębiorstwo jest zarejestrowane w CEIDG lub KRS;
  • czy w regulaminie (o ile w ogóle został dodany) są informacje o ewentualnym zwrocie oraz skąd będą wysłane New Balance (jeśli kraj wysyłki to Chiny – lepiej sobie odpuść);
  • czy na stronie podano dane kontaktowe firmy;
  • opinie o danym sklepie w sieci oraz kilku niezależnych źródłach;
  • całą ofertę sklepu – słabe zdjęcia, niedające się powiększyć i zadziwiająco niskie ceny (np. w porównaniu do oficjalnej strony producenta) to znak, że masz do czynienia z podróbkami;
  • czy dany model NB w ogóle istnieje/dokładnie tak wygląda, jak powinien – niektórzy producenci kreatywnie podchodzą do podrabiania butów i oferują poprzerabiane fasony lub “limitowane edycje”, wmawiając klientom, że to najnowszy hit.

Co z ofertami na Facebooku, OLX i innych serwisach?

New Balance możesz też znaleźć w serwisach ogłoszeniowych, w których ludzie wystawiają używane lub nowe obuwie w niższych cenach. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, np. z uwagi na atrakcyjną ofertę, najpierw przejrzyj inne produkty sprzedawane przez danego użytkownika. Jeśli ma on też inne “oryginalne” produkty w równie niskich i nieprzystających do rzeczywistości cenach – lepiej nie ryzykuj.

Dodatkowo przyjrzyj się zdjęciom. Skopiowanie grafiki z Internetu to żadne wyzwanie, dlatego warto poprosić o dodatkowe, szczegółowe fotografie i na ich podstawie zweryfikować oryginalność obuwia.

Nie masz żadnych wątpliwości co do uczciwości sprzedawcy? To świetnie, jednak po zamówieniu i otrzymaniu przesyłki warto to jeszcze potwierdzić. Jak? Zaczynając już od samego opakowania.

Oryginalne czy podrobione New Balance? Sprawdź pudełko

Zanim zaczniesz rozpakowywać buty, sprawdź opakowanie – powinno być dobrej jakości, mieć określoną kolorystykę oraz zawierać logo i informacje o danym modelu – jego nazwę, numer seryjny oraz kod kreskowy. Wszystkie dane muszą pokrywać się z tymi znalezionymi na metce w bucie.

Po podniesieniu wieczka zwróć uwagę na to, jak zostało zapakowane obuwie – powinno znajdować się w papierze ochronnym. Sprawdź też, czy w środku pudełka widnieje okrągła naklejka, która potwierdza, iż kupiona przez Ciebie para przeszła kontrolę jakości oraz ciąg cyfr oznaczający datę produkcji.

Czy to oryginalne New Balance? Najważniejsze są szczegóły

Jak sprawdzić, czy masz przed sobą oryginalne sneakersy oraz na co zwrócić uwagę, oglądając zdjęcia butów w Internecie? Najważniejsze będą: metka, logo, szwy, zapiętka i podeszwa.

Metka w New Balance prawdę Ci powie

Jak już było wspomniane wyżej, warto najpierw porównać informacje na metce (na języku buta) z tymi na opakowaniu. Powinien tam znajdować się kod, rozmiarówka, informacja o kraju pochodzenia, a w nowych modelach także kod QR, data produkcji oraz logo. W przypadku wątpliwości warto też porównać kod seryjny obuwia z tym, który znajduje się na stronie producenta.

Pamiętaj – to, że buty zostały wyprodukowane w Chinach lub Indonezji, nie powinno Cię zmartwić. Nie jest to wyznacznik fałszywki. Gorzej jeśli metka będzie niskiej jakości, informacje na niej będą niewyraźne, a do tego zauważysz krzywe szwy.

Jak wygląda podrobione logo w NB?

Po tym elemencie łatwo jest rozpoznać podróbki – słynne “N” w kopii obuwia będzie lustrzanym odbiciem logo, odwrócone bokiem lub lekko zakrzywione. Co więcej, w większości oryginalnych modeli “enka” będzie podszyta materiałem zazwyczaj w takim kolorze, jak detale – w fałszywkach niekoniecznie.

Szwy w New Balance

W podrobionych butach New Balance szwy będą niestaranne i nierówne. Nachodzące na siebie nitki, wystające lub nieestetycznie postrzępione wskazują, że raczej nie masz do czynienia z oryginałem.

Oryginalne New Balance a zapiętki

W oryginalnych NB znajdziesz charakterystyczne zapiętki, wykonane z trwałego materiału, dzięki czemu w newralgicznych miejscach buty nie będą szybko się zużywać. Co więcej, ich kolor zapiętki będzie nawiązywać do kolorystyki danego obuwia, a także znajdziesz na nich wytłoczoną nazwę firmy.

Charakterystyczne czubki butów w NB

W oryginalnych modelach na czubek zawsze nachodzi podeszwa, co ma istotny wpływ na żywotność buta, ale także na ich ciekawy wygląd. Jeśli nie zaobserwujesz tego charakterystycznego elementu designu w zakupionym obuwiu – z pewnością jest to podróbka.

Oryginalna podeszwa w New Balance

Oryginalne buty New Balance mają charakterystyczny bieżnik widoczny gołym okiem. Solidna podeszwa chroni obuwie przed nadmiernym ścieraniem i nawiązuje do kolorystyki całego buta.

Jak rozpoznać oryginalne buty NB – w pigułce

Oryginalne New Balance będą wykonane bardzo starannie – będą miały równo sklejone lub pozszywane ze sobą elementy, niewystające nitki i oryginalny bieżnik, gwarantujący długą żywotność buta. Znajdziesz też w nich wszystkie informacje, znaki firmowe oraz charakterystyczne dla marki elementy, takie jak prawidłowo umiejscowione logo.

Zwracając uwagę na wymienione wyżej elementy, bez problemu odróżnisz oryginalne obuwie New Balance od tego podrobionego. Oczywiście najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakup butów stacjonarnie w sprawdzonym, popularnym sklepie lub online w sklepach partnerskich. Wówczas unikniesz nieprzyjemności i rozczarowania – choć kwota za oryginalne NB nie będzie w takich wypadkach niska, to będziesz mieć pewność, że inwestujesz w najwyższej jakości materiały, a także niezaprzeczalny komfort na długi czas.